A Független Médiaközpont célja, hogy erősítse az etikus magatartáson alapuló tényszerű újságírást, támogassa az információk szabad áramlását és a közvélemény megfelelő tájékoztatását, továbbá együttműködjék azokkal az oktatási intézményekkel, amelyek a tényekre alapozott tartalmak készítését oktatják. A Médiaközpont – vállalása szerint – katalizátor szerepet tölt be közcélú és közérdekű ingyenes programjaival, amelyek egyébként nem lennének elérhetők a minőségi újságírás iránt elkötelezett szakmabéliek számára. A Médiaközpont támogatott projektek révén finanszírozza tevékenységét.
A Médiaközpont számára kiemelten fontos, hogy segítse a nemzeti és etnikai kisebbségek megfelelő reprezentációját a médiában. Ugyancsak meghatározó, hogy az Alapítvány kiáll azon szakmai és etikai alapelvek mellett, amelyek elítélik a gyűlöletbeszédet, a vallási alapon történő megkülönböztetést, rágalmazást és szándékos félrevezetést. Ehhez kapcsolódóan az Alapítvány külön hangsúlyt fektet a médiatudatosságra és a közösségi médiaforrások értő használatára, nem csak az újságírói szakma, de a szélesebb közönség körében is.
1995 óta a Médiaközpont ismeretterjesztő és készségfejlesztő programjain több ezer újságíró, médiamenedzser és egyetemi hallgató vett részt. A Központ számos rövidebb és hosszabb képzést tartott a hírmédia számára hazai és nemzetközi (pl. BBC, Deutsche Welle, Knight Foundation) újságírók, szakértők, oktatók irányításával. A Médiaközpont a kezdetektől fogva szoros kapcsolatokra törekedett a fővároson kívüli helyi médiával, így rádiókkal, televíziókkal és később hírszájtokkal.
A Központ tevékenységében hangsúlyos szerepet kaptak a roma közösségek életét bemutató tartalom-előállítással kapcsolatos hazai és nemzetközi programok. 1998 és 2012 között az egyéves roma újságíró gyakornoki képzést több mint száz hallgató végezte el. A programot 2009-ben a legjobb harminc európai antidiszkriminációs médiakezdeményezés közé választották.
Az Európai Unió Phare Access programjának keretében a Független Médiaközpont két projektet valósított meg: az egyik hátrányos helyzetű fiatalokat segített médiaképzésekkel, a másik pedig a gender mainstreaming szemléletét mutatta be a médiában szakmai és non-profit szervezetek bevonásával. Emellett a Központ számos oktatási programot tartott magyarországi és nemzetközi civil szervezetek számára a médiakapcsolatok és az érdekérvényesítés témakörében.
Az utóbbi években a Médiaközpont arra törekedett, hogy az újságírók minél szélesebb körében elterjessze a digitális média (pl. adatvezérelt újságírás, webvideó, podcast) eszköztárát. Ezt a célt tematikus újságírói kézikönyvek, segédanyagok publikálásával, valamint az oknyomozó újságírás módszertanának terjesztésével, mentori programokkal, cikkpályázati támogatással, műhelyfoglalkozásokkal és konzultációkkal segítette.
A Médiaközpont több éven át tett erőfeszítéseket az újságírói etikai irányelvek kidolgozására és ennek iparági elfogadtatására, a média-önszabályozás mechanizmusainak erősítésére. E munkájával hozzájárult a Főszerkesztők Fórumának 2012-ben történt megalakításához.
A Központ rendszeresen tart ismeretterjesztő műhelyfoglalkozásokat, konzultációkat a médiával kapcsolatos aktuális kérdések széles köréről. Emellett az Alapítvány éves nyilvános konferenciái hozzájárulnak a nemzetközi és hazai szakmai tapasztalatok cseréjéhez, például az új médiatechnológiák és a közösségi médiaforrások használata terén.
A Médiaközpont szoros együttműködést alakított ki több hazai egyetemmel, így szakembereket biztosít a felsőoktatási intézmények számára, például a tényfeltáró újságírás, a digitális történetmondás és az adat-vizualizáció területén, továbbá ingyenesen rendelkezésre bocsátja ismeretterjesztési segédanyagait, tematikáit. Ezzel a Központ hozzájárul ahhoz, hogy az újságírók új nemzedéke a nemzetközi standardokkal és az infokommunikációs technológia fejlődésével összhangban lévő ismereteket szerezhessen.
Délkelet-európai Médiaközpontok Hálózatának (South East European Network for Professionalization of Media, SEENPM) alapító tagjaként a Független Médiaközpont tizenkét délkelet-európai ország tizenhét non-profit médiaszervezeteivel működik együtt 2000 óta az újságírás-oktatásban, a médiakutatásban, szakmai tapasztalatcserében. A Független Médiaközpont 2012-2016-ban részt vett a “Délkelet-európai Médiakilátó: A médiaintegritás számít – a közszolgálati értékek visszakövetelése a médiában és az újságírásban” című projektben, amelyet az Európai Bizottság támogatott.
A Független Médiaközpont szervezett magyarországi csereprogramokat boszniai, ukrán, román és horvát újságírók és médiamenedzserek számára, továbbá rendszeresen támogatja hazai újságírók részvételét nemzetközi szakmai fórumokon.
A Független Médiaközpont tagja a szólás- és sajtószabadságot támogató, torontói központú nemzetközi ernyőszervezetnek, az IFEX-nek.
Alapadatok:
A Független Médiaközpont bejegyzett neve: Független Újságírók Alapítványa
Nyilvántartási száma: 01-01-0006508
Adószáma: 18075450-1-42
Kuratórium:
Weyer Balázs, elnök
Both Vilmos
Cseh Gabriella
Horvát János
Móricz Ilona
Orbán Sándor
Munkatársak:
Jamriskó Tamás, igazgató
Krajcsovicsné Pákozdy Ildikó
Az alapító:
A Független Médiaközpontot 1995-ben a New York-i Independent Journalism Foundation (IJF) hozta létre James L. Greenfield elnök vezetésével. 2020 októberétől az alapítói jogokat a Magyarországon bejegyzett Független Újságírók Alapítványának kuratóriuma látja el.