Délkelet-európai médiakilátó (South East European Media Observatory)
A Független Médiaközpont 2012. novembertől 2016. novemberig vett részt „Délkelet-európai Médiakilátó: A médiaintegritás számít – a közszolgálati értékek visszakövetelése a médiában és az újságírásban” (Media integrity matters – Reclaiming public service values in media and journalism) című projektben.
Az Európai Unió Bővítési Igazgatósága és több más szponzor által finanszírozott nemzetközi projekt célja az volt, hogy komplex módon – kutatási, újságírói és érdekérvényesítési és kommunikációs eszközökkel – erősítse a média integritását a délkelet-európai térségben. Az Európai Unió által innovatívnak és sikeresnek értékelt projekt civil szervezetek regionális együttműködésére épült, egyúttal olyan eszközt is létrehozott, amely a partnereket segítette a médiaszabadság és a plurális média erősítésében, valamint a köz javát és érdekét szolgáló médiareformok kidolgozásában és érvényesítésében a délkelet-európai országokban.
A projektet a Peace Institute, Ljubljana irányította, a Független Médiaközponton kívül partnerként az alábbi médiafejlesztési vagy önszabályozó nonprofit szervezetek vettek részt: Albanian Media Institute, Tirana, Media Center Sarajevo, Investigative Journalism Center, Zagreb, Macedonian Institute for Media, Skopje, Novi Sad School of Journalism, Kosovo Media Institute, Montenegro Media Institute és a P24 – Platform for Independent Journalism, valamint együttműködő partnerként a The Guardian című brit lap.
A projekt weboldala – http://mediaobservatory.net/ – tájékoztatást ad a délkelet-európai médiával kapcsolatos hírekről, a projekt eseményeiről, a publikált kutatási anyagokról, a médiapolitikai és jogalkotási kezdeményezésekről és tényfeltáró cikkekről.
A Független Médiaközpont részt vett a projekt minden egyes komponensében, de fő feladata az oknyomozó történetek, illetve a média integritásának erősítését célzó civil szervezetek projektjeinek támogatása volt.
Csatlakozásra várva
A Csatlakozásra várva (Next in Line) címmel 2012-ben megvalósított nemzetközi újságírói projekt a médián keresztül kívánta közelebbről bemutatni az európai uniós tagjelölt, valamint a jelölésre esélyes országokat a közép-európai és más tagállamok közönségének. Az Európai Unió és az Erste Stiftung társfinanszírozásával megvalósuló projekt célja az volt, hogy rávilágítson az Európai Unió a Nyugat-Balkán, Törökország és Izland felé történő bővítésében rejlő lehetőségekre és kihívásokra.
Közép-európai lapok munkatársai utaztak ezekbe az országokba, ahol helybéli kollégák segítették munkájukat, majd az elkészült riportokat, cikkeket saját lapjaikban, valamint angol nyelven a Transitions Online oldalán közölték: http://nextinline.eu/category/stories/.
Magyarországon a HVG és a Pannon Lapok Társaságának négy lapja – a Zalai Hírlap, a Vas Népe, a Napló és a Fejér Megyei Hírlap – publikálta a cikkeket. Később az EU-s partnerszervezetek meghívták azokat az újságírókat, akik hazájukban közreműködtek a cikkek előkészítésében. A projektet a prágai székhelyű Transitions irányította, együttműködve több közép-európai lappal: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), a Respekt (Cseh Köztársaság), a Tyzden (Szlovákia), valamint a Független Médiaközponttal (CIJ).