A Független Médiaközpont fennállása során mindig törekedett arra, hogy a kisebbségek, köztük a romák hangja erősödjön a hírmédiában. Számos programmal igyekezett segíteni a romák és nem romák közötti párbeszédet és megértést, valamint a romák előítélettől mentes ábrázolását. Néhány közelmúltbeli, jelentős program összefoglalóját itt olvashatják.
-
Romák – itthon Európában (Europe: A Homeland for Roma)
Roma és nem roma újságírók, valamint amerikai újságírók közös munkával készítettek videós dokumentumfilmeket a Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában élő roma közösségekről 2013-2014-ben. A projekt célja az volt, hogy láthatóbbá tegye az európai roma közösségek problémáit és hozzájáruljon a diszkrimináció felszámolását és a társadalmi befogadást segítő körülmények kialakításához. A projekt első évében öt, egyenként 15-18 perces film készült. Ezek az epizódok az Álmunk (Our Dream) című honlapon jelentek meg mind az öt ország nyelvén és angolul. 2014-ben további tíz film készült: http://romahomeland.org/summer-2014/. Az alkotásokból összeállított válogatást a Független Médiaközpont 2014 májusában a Szimbiózis kulturális antropológiai fesztiválon, RomaKép Műhely sorozatában, valamint a Wien Museum Romane Thana című kiállításának keretében, 2015 márciusában mutatta be.
A projektet a prágai Transitions online kiadó és médiafejlesztési szervezet irányította, együttműködve a budapesti és a bukaresti Független Médiaközponttal, a pozsonyi MEMO 98-cal, a szófiai Médiafejlesztési Központtal, a prágai Romea.cz roma portállal, valamint a Miami Egyetem Kommunikációs Karával. A projektet az Európa Unió Alapjogi Ügynöksége, az Erste Alapítvány és az Open Society Program on Independent Journalism finanszírozta.
A projekt logója:
-
Színesen és elfogulatlanul (Colorful, but colorblind: Roma beyond Stereotypes)
A 2010-2011-ben megvalósított nemzetközi projekt célja az volt, hogy a multimédia kreatív eszközeinek alkalmazásával ellensúlyozza a romaellenes sztereotípiákat a kisebbségi témákról szóló riportokban és árnyaltabb képet alkosson a Bulgária, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia területén élő romákról. A roma és nem roma újságírók együttműködésére építő a projekt emellett törekedett a kultúrák közötti párbeszéd és a kölcsönös megértés elősegítésére is. A projekt során országonként 10-10 újságíró ismerkedett meg a video dokumentumfilm-készítés egyik amerikai módszerével. Az oktatást Richard Beckman, a Miami Egyetem vizuális kommunikációs tanszékének vezetője irányította, a technikai tréninget Ben de la Cruz Emmy-díjas dokumentumfilm producer, a The Washington Post riportere vezette. A műhelyfoglalkozást követően a csoportok rövid dokumentumfilmeket forgattak roma témákról a Miami Egyetem hallgatóival együtt. A filmek az eredeti nyelveken és angolul láthatók a projekt honlapján: http://roma.glocalstories.org, valamint a
www.sosinet.hu oldalon.
2011 májusában az amerikai Hivatásos Újságírók Szövetsége a Sigma Delta Chi-díjjal tüntette ki a „Színesen és elfogulatlanul” projektet a digitális média – prezentáció (független) kategóriában.
A projektet a médiafejlesztéssel és internetes lapkiadással foglalkozó prágai Transitions szervezet irányította. Partnerek: a budapesti Független Médiaközpont (CIJ), a bukaresti Centrul pentru Jurnalism Independent, a szófiai Media Development Center (MDC) és a pozsonyi MEMO’98.
A projektet az Európai Unió, a Nyílt Társadalom Intézet Média Programja, az Egyesült Államok prágai nagykövetsége, valamint a Miami Egyetem Kommunikációs Karán működő Knight Center for International Media közösen finanszírozta.
A projekt logója:
-
Fiatal roma újságírók – Európai Uniós projekt
Tíz roma újságíró vett részt 2012 márciusától augusztus végéig abban a programban, amelynek során az Európai Unióról és a társadalmi integrációról bővítették ismereteiket, emellett országos szerkesztőségekben dolgoztak. Az Európai Bizottság, a Külügyminisztérium és az Európai Parlament kezdeményezésére indított, az Európai Unió által finanszírozott projekt célja az volt, hogy támogassa egy európai uniós ügyekben tájékozott, a társadalmi felzárkózást ismerő és hitelesen közvetítő roma újságírói közösség megerősödését, és elősegítse e témák hangsúlyosabb megjelenését a hírmédiában.
A program résztvevőinek a Független Médiaközpont több mint 100 órás, elméleti és gyakorlati elemeket ötvöző felkészítést tartott 2012. március-augusztusban az Európai Unióval kapcsolatos és újságírói szempontból fontos ismereteket, az uniós és az ehhez illeszkedő magyarországi roma stratégiát, a társadalmi integráció kiemelt területeit. Külön előadássorozat foglalkozott a roma kultúrával, történettel és a releváns kutatásokkal, a roma újságírók szerepével. A résztvevők számos találkozón és kerekasztal-beszélgetésen vettek részt a politika, a közélet, az egyházak és a kultúra neves képviselőivel.
A program résztvevői szerkesztőségekben (Duna Televízió, a Gazdasági Rádió, a Heti Válasz Online, a hír24, a HVG, a Magyar Katolikus Rádió, a Magyar Televízió, a Magyar Távirati Iroda, a Mandiner a Népszabadság, a Népszava Online és az Origo) dolgoztak mentorok irányításával. A gyakorlati munka során kétszáz írott hírt, tudósítást, riportot, valamint rádiós és televíziós anyagot készítettek, melyeket a szerkesztőségek publikáltak. A cikkekből a www.sosinet.hu közölt válogatást. 2012 őszén az Európai Parlament budapesti Tájékoztatási Irodája – együttműködésben az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletével – brüsszeli tanulmányutat szervezett a fiatal roma újságíróknak. További információ a projektről http://www.cij.hu/hu/sikeres-program-roma-ujsagiroknak-europai-unios-tamogatassal
-
Roma újságírógyakornoki program: 11 év – 110 gyakornok
Az 1998-2010-ig évente megtartott roma újságíró-gyakornoki programot összesen 110 gyakornok végezte el. A roma újságíró-gyakornoki program célja az volt, hogy tehetséges roma fiatalokat felkészítsen az újságírói pályára, hosszabb távon pedig elősegítse, hogy elhelyezkedhessenek újságíróként a magyarországi hírmédiában. A tanfolyamok résztvevői az első hónapokban egész napos elméleti órákon és gyakorlatközpontú műhelyfoglalkozásokon vettek részt, majd több hónapon át szerkesztőségekben gyakornokoskodtak és emellett tematikus foglalkozásokra visszajártak a Független Médiaközpontba.
A több mint tíz éven át tartó program nemzetközi elismerésben részesült: 2009-ben a legjobb 30 európai diszkrimináció-ellenes médiaprogram közé választotta az a nemzetközi szakértői csoport, amely több mint 150 kezdeményezést vizsgált meg. A Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ), az Internews Europe, a Media Diversity Institute (MDI) – az Európai Bizottság PROGRESS programjának támogatásával – 30 országban elemezte a diszkrimináció ellen irányuló, a sokszínűséget támogató, a médiával együttműködő kezdeményezéseket.
A belga Evens Alapítvány 2003-ban az „interkulturális oktatásért” odaítélt első díjával a média-gyakornoki programot tüntette ki. A nemzetközi zsűri úgy vélekedett, hogy a Magyarországon kezdeményezett, majd Szlovákiában, Romániában és Macedóniában is elindított roma újságíró-gyakornoki program „igen újító és pozitív módon járult hozzá a roma közösség életkörülményeinek megváltoztatásához”.
A roma újságíró-gyakornoki programot a több mint egy évtized alatt számos nemzetközi szervezet és intézmény támogatta. A programról készült összefoglaló tájékoztató magyarul – http://www.cij.hu/hu/wp-content/uploads/2012/04/roma_leaflet_hu_2009.pdf
A Független Médiaközpont 2009-2015-ig működtette a www.sosinet.hu című online portált, amely több mint ezer, eredeti, multimédiás tartalmat közöl a roma közösség életéről. Roma újságírók készítették a híreket, interjúkat, riportokat, portrékat, blogokat, rádiós és videós anyagokat. A projektet a Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány támogatta. A Sosinet.hu-t azzal a céllal kezdeményezték a roma újságírók, hogy változtasson a romákról megjelenített sztereotip és előítéletes képen, nagyobb teret adjon a roma újságírók által készített multimédiás tartalomnak, ezáltal pedig enyhítse a roma és többségi társadalom közötti feszültségeket Magyarországon. A projekt keretében a Független Médiaközpont éveken át együttműködött a kassai Roma Sajtóközponttal és a bukaresti Független Médiaközponttal, valamint a Rádió C-vel, a Roma Sajtóközponttal és a Romnettel.